29 lipca 2024 r. Rada Powiatu Tatrzańskiego uchyliła Samorządową Kartę Praw Rodzin SKPR.

99 uchwał anty-LGBT przeszło do historii. Co z pozostałymi 5-cioma? Czy możemy liczyć na to, że działania prokuratur będą spójne?

29 lipca 2024 r. Rada Powiatu Tatrzańskiego uchyliła Samorządową Kartę Praw Rodzin. To 99 uchwała anty-LGBT, która odeszła w niepamięć. Pozostało ich jeszcze 5. Koalicja “Equality Watch” zapowiada dalsze działania przeciwko strefom wolnym od LGBT, przede wszystkim dążenie  do ujednolicenia interpretacji SKPR przez organy państwa.   Rada Powiatu Tatrzańskiego wybrała dostęp do unijnych pieniędzy zamiast…

Więcej
Dyskryminacja w powiecie tatrzańskim

Dyskryminacja w powiecie tatrzańskim trwa w najlepsze – wnioskujemy o interwencję!

17 lipca 2024 r. wysłaliśmy formalny wniosek do Marszałka Woj. Małopolskiego, Rzecznika Praw Obywatelskich i Ministry Równości o interwencję w powiecie tatrzańskim, w którym wciąż obowiązuje dyskryminująca Samorządowa Karta Praw Rodzin.  Poprzedni Rada Powiatu Tatrzańskiego uchwaliła zmodyfikowaną wersję Samorządowej Karty Praw Rodzin, usuwają z niej akapit uznany za dyskryminujący m.in. przez Parlament Europejski:  “Programy współpracy…

Więcej
Działaj z “Equality Watch”! Co możesz zrobić na rzecz uchylenia SKPR i odblokowania pieniędzy z UE?

Działaj z “Equality Watch”!

Uważasz, że nasza praca ma sens i chcesz nam pomóc? Każda para rąk gotowych do działania jest dla nas niezwykle cenna. Zobacz, co możesz zrobić!  Na co przeznaczane są środki z Unii Europejskiej?  Środki z regionalnych funduszy europejskich mają na celu wspieranie rozwoju wsi, małych i dużych miast czy całych powiatów i województw. Rozwój ten…

Więcej
27 maja 2024 roku, Rada Miasta Radzyń Podlaski uchyliła przyjętą w 2019 roku dyskryminującą Samorządową Kartę Praw Rodzin.

Informacja prasowa: Samorządowa Karta Praw Rodzin uchylona w Radzyniu Podlaskim, europejskie środki mogą popłynąć do miasta.

27 maja 2024 roku, Rada Miasta Radzyń Podlaski uchyliła przyjętą w 2019 roku dyskryminującą Samorządową Kartę Praw Rodzin.    – Cieszymy się, że mieszkańcy i mieszkanki Radzynia Podlaskiego, Radne i Radni Rady Miejskiej oraz nowy Burmistrz dokonali tej zdroworozsądkowej i pro demokratycznej zmiany. Osoby mieszkające w mieście miały w tym swój udział wybierając Jakuba Jakubowskiego…

Więcej

Pytamy kandydatów/ki do Parlamentu Europejskiego o Kartę Praw Podstawowych = prawa osób LGBT+ w Polsce

Wysyłamy wiadomości do Kandydatek i Kandydatów Przy okazji wyborów do Parlamentu Europejskiego pytamy Kandydatów i Kandydatki co zamierzają zrobić jako Europosłowie/anki, żeby Karta Praw Podstawowych i zasada niedyskryminacji była w Polsce przestrzegana. Poniżej treść wiadomości, którą wysłałyśmy do wszystkich osób kandydujących do Europarlamentu w całej Polsce. Chcesz nam pomóc zdobyć deklaracje polityków? Wyślij wiadomość do…

Więcej
Samorządowe Karty Praw Rodzin zgłoszone do prokuratury

Informacja prasowa: Dolny Śląsk, Podkarpacie – gminy i powiaty, które utrzymują Samorządowe Karty Praw Rodzin zgłoszone do prokuratury

Gminy i powiaty, które utrzymują Samorządowe Karty Praw Rodzin (SKPR) – uchwały stworzone przez Ordo Iuris – trafiają do prokuratury z powodu nieprawidłowości związanych z funduszami europejskimi.  Pod koniec grudnia 2023 r. Koalicja na Rzecz Równych Praw “Equality Watch” zgłosiła dwie uchwały z podkarpacia, 23 kwietnia 2024 r. uchwałę obowiązującą na Dolnym Śląsku. Zawiadomienia o…

Więcej
Radzyń Podlaski

Burmistrz Radzynia Podlaskiego utrzymuje SKPR, więc nie otrzymuje unijnych pieniędzy. Obwinia “środowiska LGBT”. Wnioskujemy o sprostowanie.

Radzyń Podlaski to pierwsze miasto w Polsce, które w 2019 r. przyjęło uchwałą Samorządową Kartę Praw Rodzin autorstwa prawników z Instytutu Ordo Iuris. SKPR obowiązuje w nim do dzisiaj, co doprowadziło do odmowy dofinansowania z funduszy europejskich projektów składanych przez miasto. O wycofaniu się Radzynia Podlaskiego z projektu Polityka Senioralna Plus pisaliśmy tutaj.   Dnia…

Więcej
Samorządowa Karta Praw Rodzin dyskryminuje – albo ona, albo Fundusze UE

Samorządowa Karta Praw Rodzin dyskryminuje – zawiadomienie do Prokuratury Krajowej w sprawie dwóch podkarpackich powiatów

  Samorządowa Karta Praw Rodzin (SKPR) stoi w sprzeczności z zasadą niedyskryminacji, która jest warunkiem otrzymania Funduszy Europejskich dla powiatów, miast i gmin oraz podmiotów od nich zależnych. Jednak są samorządy, które sięgają po unijne środki, mimo że te im się nie należą. I je otrzymują, niezgodnie z prawem.    SKPR stoi w sprzeczności również…

Więcej
Samorządowa Karta Praw Rodzin zamiast „Polityka senioralna EFS+” – kontrowersyjna decyzja władz Radzynia Podlaskiego (Informacja Prasowa)

Samorządowa Karta Praw Rodzin zamiast „Polityka senioralna EFS+” – kontrowersyjna decyzja władz Radzynia Podlaskiego (Informacja Prasowa)

Władze Radzynia Podlaskiego (woj. lubelskie) wycofały się z udziału w projekcie unijnym “Polityka senioralna EFS+”, mimo że planowały wziąć w nim udział. Jednak żeby to zrobić, musiałyby uchylić Kartę Praw Rodzin. Czy to znaczy, że utrzymanie w mocy dyskryminującej uchwały jest dla władz Radzynia Podlaskiego ważniejsze niż wsparcie dla najstarszych członków lokalnej społeczności?    Karta…

Więcej
Strefy wolne od LGBT Fundusze Europejskie Mieszkańcy

Co mieszkańcy i mieszkanki mogą zrobić, żeby odblokować Fundusze Europejskie dla swojej gminy?

  W całej Polsce jest jeszcze 11 gmin i powiatów, których mieszkańcy nie mogą liczyć na inwestycje finansowane z Funduszy Europejskich. Dzieje się tak dlatego, że władze samorządowe uchwaliły uchwały, które blokują unijne środki, np. na edukację, ochronę zdrowia czy nową infrastrukturę. W poniższym artykule wyjaśnimy zależności między pewnymi uchwałami a Funduszami Europejskimi dla gmin.…

Więcej

Dlaczego uchwały anty-LGBT zablokowały Fundusze UE?

  Samorządy, które nie wycofały się z dyskryminujących uchwał anty-LGBT, zgodnie z prawem, nie mogą utrzymać dofinansowania inwestycji z Funduszy Europejskich. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiadamy.   Uchwały anty-LGBT – historia Pierwszą uchwałę anty-LGBT wprowadziły w 2019 roku władze Świdnika w województwie lubelskim. Była to bezpośrednia odpowiedź na przyjętą w stolicy Warszawską Deklarację LGBT+. W…

Więcej
Zasada Niedyskryminacji

Niedyskryminacja i Równość w prawie UE a Fundusze Europejskie dla Polski

  Działając w obszarze Funduszy UE sprawdzamy, czy projekty finansowane w Polsce z unijnych środków są zgodne z prawem. Skupiamy się na zasadzie niedyskryminacji i równości szans, ze szczególnym uwzględnieniem praw osób LGBT+. Przestrzeganie zasady niedyskryminacji jest warunkiem otrzymania dofinansowania ze środków unijnych. Poniżej omawiamy najważniejsze regulacje, do których odwołujemy się w naszej pracy w…

Więcej
Komitet Monitorujący Fundusze Europejskie

Komitet Monitorujący Fundusze Europejskie – co to jest i jaka jest jego rola?

  Komitety monitorujące Fundusze Europejskie zajmują się doractwem i opiniowaniem projektów, które ubiegają się o dofinansowanie w ramach konkretnych programów unijnych. My przyglądamy się projektom przywiązując szczególną wagę do przestrzegania Karty Praw Podstawowych, zasady równości szans i niedyskryminacji. Jeśli chcesz lepiej zrozumieć na czym polega nasza praca, to informacje na temat roli komitetów, które przedstawiamy…

Więcej
Fundusze Europejskie niedyskryminacja

Informacja prasowa: Koniec Funduszy Europejskich dla MEiN?

Organizacje wskazują na łamanie prawa UE przez Ministra Czarnka i wnioskują o zawieszenie Ministerstwa w Funduszach UE   W dni 19 września 2023 r. Koalicja “Equality Watch” złożyła petycję o tymczasowe zatrzymanie finansowania projektów Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach Funduszy UE. Wnioskuje o zawieszenie MEiN w roli Instytucji Pośredniczącej w przydzielaniu Funduszach Europejskich. Mowa…

Więcej